top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraTobez s.r.o

Kdy vysazovat tulipány a další cibuloviny


Kdy zasadit tulipány? To je velmi prosté. Aby vám na jaře bez překážek vykvetly, je třeba je vysadit na podzim. A to nejlépe v průběhu září nebo října v období přibližně 6–7 týdnů před prvním mrazem. To je důležité, jinak se nestihnou dostatečně rychle zakořenit. Nejnižší teplota substrátu, kterou tulipány tolerují, by měla být při jejich výsadbě asi 16 stupňů. A pamatujte si, že zakoupené cibulky by měly být vysazeny do země do týdne.

Do té doby je skladujte na chladném a tmavém místě, a to nejlépe uložené ve slámě nebo zabalené v papíru. A jak je správně vybrat v obchodě? Zdravá cibule tulipánu musí mít hnědou a pevnou slupku, vzhledem ze všeho nejvíce připomínající kuchyňskou cibuli. Sušené a vrásčité cibule jsou již staré a vyschlé a velmi pravděpodobně se neujmou. Zbytečně byste tedy na jaře čekali na násadu duhově zbarvených květů.

Výběr místa pro výsadbu tulipánů


Místo je důležité nejenom z estetických důvodů. Ale i ty přece jen hrají podstatnou roli. Pamatujte si, že tulipány vždy vypadají nejlépe, když jsou v řadě (např. podél cesty nebo u plotu), případně jim sluší velké kompozice (třeba celý osázený záhon). Milují slunná nebo nanejvýš polostinná stanoviště. Půda pak musí být neutrální nebo mírně kyselá a samozřejmě úrodná a vlhká s dobrou drenáží, jinak budou jejich cibule hnít.

Pozor dejte také na sílu a směr převládajícího větru. Zejména vyšší odrůdy tulipánů je totiž třeba před silnými poryvy větru ochránit. Ty totiž mohou vyvíjející se květ snadno zničit. Záhon také zbavte všech plevelů a kamenů do hloubky asi 15–20 cm. Vyhněte se však sázení tulipánů poblíž trávníku, kde se k nim snadno dostanou hlodavci nebo jiní škůdci. V případě potřeby je umístěte do speciálních košíků z pletiva.Vzdálenost mezi tulipány je důležitá


Jednotlivé cibule vždy sázejte nejméně 10 cm od sebe, a to bez ohledu na to, zda je chcete obdivovat ve formě solitér, nebo jako součást celého květinového záhonu. Před umístěním tulipánů do země se také vyplatí vykopanou výsadbovou jamku ještě ochránit před hlodavci. Jde to udělat jednoduše prostřednictvím přidání malého množství štěrku nebo písku. To zároveň poslouží i jako skvělá drenáž pro odvodnění.

A jak o cibule pečovat po výsadbě? Péče o ně je relativně nenáročná a ekonomická. Zalít je tedy stačí pouze jednou, a to samozřejmě bezprostředně po výsadbě. Podzimy u nás bývají vlhké, takže dodatečné zavlažování může těmto půvabným rostlinám jen uškodit. Dopřejte jim také hnojivo pro cibuloviny, které je řádně vyživí. Už jste se do výsadby tulipánů pustili, nebo byste si raději na zahradu umístili jiné rostlinky?


Zdroj: vlastní zkušenosti, chalupaří a zahrádkáři


15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page