top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraTobez s.r.o

Únor v zahradě – co dělat a na co se připravit

  1. Druhý měsíc roku je krátký a jeho týdny rychle směřují k jaru. Zatímco začátek února je obvykle ještě ve znamení sněhu a mrazu, konec už nabízí dny s hřejícím sluníčkem, které začne probouzet zahradu k životu.

  2. Tajícím sněhem se prodírají na světlo první poslové jara – sněženky, talovíny, ladoňky a puškinie. Trsy čemeřice rozkládají listy a otevírají poupata s barevnými květy. Poslední květy naopak nabízí vřesovec pleťový, jehož sezóna pomalu končí. Když je dost sluníčka a bezmrazých dnů, vykvétají již také ozdobné keře – kalina vonná, jasmín nahokvětý, vilíny. Na chráněném teplém stanovišti vykvétá v únoru také exotický zimnokvět časný. Kočičky na jívách a jehnědy na břízách jistě zaznamenáte, v tomto období jsou to nejčastěji řezané větvičky do vázy. Přidejte k nim i zlatý déšť, jehož poupata v teplém pokoji rychle rozkvetou. Zahrada vás během února zkrátka donutí přestat se zavírat doma u kamen, první barevné kvítky signalizují, že je čas začít pomýšlet na jarní práce.

  3. TRÁVNÍK, KOMPOST, HNOJENÍ Pokud se chystáte trávník zakládat, připravte si pro něj terén jakmile sejde sníh. Zrytou plochu zbavte kamenů, hroudy roztlučte, zlepšete půdu přidáním rašeliny. Zemina by měla být jemná, propustná a lehce prohnojená. V každém případě ale také zbavená nejen kamenů, ale také všech kořenů a zbytků plevelů. Jejich semena začnou rašit velice brzy, není tedy na škodu půdu ještě ošetřit některým selektivním herbicidem, který plevely zahubí. Když trávník máte, buďte v únoru opatrní. V mrazivých dnech na trávu nešlapejte, již probuzená stébla trávy by se polámala a jednotlivé rostliny by mohly uhnívat a hynout, v trávníku by vznikala holá místa. Pokud již ale nemrzne, je vhodný čas dodat trávníku novou výživu a lehce ho poprášit jemným prosetým kompostem. Kompost v rohu zahrady teď potřebuje provzdušnit a obrátit. Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní již uzrálý kompost a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.

  4. STROMY A KEŘE V kůře na kmenech a silných větvích přečkává zimu nejvíc larev a kukel škůdců. Proto je opláchněte postřikem, ještě než se začnou rozvíjet listové a květní pupeny. Jabloně a hrušně, stejně jako okrasné dřeviny jako jsou habry, buky, duby, javory nyní potřebují proklestit, zbavit uschlých letorostů a zkrátit příliš dlouhé výhony. Také keře v živém plotu, hloh, ptačí zob a další opadavé i neopadavé listnaté keře nyní prořežte. Nechte na pokoji jen ty, které časně z jara pokvetou – zlatici, šeříky, vistárie. Tyto práce dělejte vždy v bezmrazém počasí, když nefouká vítr.


  1. PŘÍPRAVA ZÁHONŮ A SADBY Záhonky okrasné i užitkové teď pomalu připravujte na výsadbu. Pokud jste neryli na podzim, udělejte to teď co nejdříve, aby ještě stihla vymrznout semena plevelů ukrytá v zemině. Pak asi po třech týdnech rozbijte hroudy, vyberte kořeny a zbytky rostlin, do vyčerpané zeminy zapravte hnojivo podle toho, co se chystáte pěstovat. Nejlepší je vyzrálý kompost, organický hnůj nebo průmyslová hnojiva NPK, která rychle uvolňují živiny. Na záhony teď ještě nic nevyséváme, na to bude čas až na konci března a v dubnu, do té doby se ale prohnojená zemina na výsev pěkně připraví. Venku je sice ještě na pěstování zima, zato na předpěstování v bytě, ve skleníčku nebo v dobře izolovaném pařeništi je nejvyšší čas. Z letniček vyséváme petúnie, hledíky a další pomalu rostoucí druhy. Pro ranou sklizeň předpěstujte salát, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriky, letní pór, z bylinek bazalku a majoránku. Vzešlé semenáčky si rozsaďte do sadbovače, kde bude mít každá rostlinka dostatek živin a místa, aby se rozrostla. Pak ji snadno i s balem přesadíte na jaře na záhon. Na předpěstování používejte lehkou zeminu, určenou pro výsev.

  2. TIP KRTINY PRO UŽITEK Řádění krtků na zahrádce moc rádi nemáme a letos, kdy si zima dala na čas, si to černí hmyzožravci opravdu užívali a vesele ryli v záhonech i v trávnících. Než krtiny zašlapete, můžete z nich odebrat zeminu právě pro vysévání a výsadbu, je totiž provzdušněná a lehká, stačí ji prosít a můžete plnit květináčetruhlíčky na okně.

52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page